:: موج نو :: | نقدی بر طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 5 ژانویه 2015 | کد خبر : 626
 • * احمد رمضانپور

  نقدی بر طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی

  اکنون با گذشت حدود ۱۴ سال از ارائه اولین طرح استانی شدن انتخابات،اوایل آذرماه سال جاری نمایندگان مجلس یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی مجلس و شورای نگهبان ،انتخابات مجلس شورای اسلامی استانی برگزار خواهد شد.طراحان محترم اهداف ۹ گانه ای را در این طرح بحث برانگیز که هم زمان مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست های کلی انتخابات رابه دستور مقام معظم رهبری در دست بررسی دارند،ارائه نموده اند.

  یکی از موضوعات بحث برانگیز در دوره های اخیر مجلس شورای اسلامی موضوع استانی شدن انتخابات است.

  این طرح نخستین بار در اواخر دوره پنجم مطرح و تا مرحله تدوین بالارفت ولی چون در آستانه انتخابات دوره ششم مجلس شورای اسلامی ارائه شده بودو شائبه سیاسی بودن برای نمایندگان آن دوره وجود داشت از دستور کار خارج شد.تااینکه سال اول دوره ششم مجددا مطرح و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی،شورای محترم نگهبان آن را مغایر با قانون اساسی تشخیص داد.اما مجلس بر نظریه خود پافشاری کرد و نهایتا به مجمع تشخیص مصلحت نظام احاله گردید.

  بار سوم نیز در مجلس هفتم طرح استانی شدن انتخابات مطرح و باز هم از سوی شورای نگهبان رد شد و نمایندگان دوره هفتم هم نتوانستند سازوکار انتخابات کشور را تغییر دهند.

  اکنون با گذشت حدود ۱۴ سال از ارائه اولین طرح استانی شدن انتخابات،اوایل آذرماه سال جاری نمایندگان مجلس یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت تصویب نهایی مجلس و شورای نگهبان ،انتخابات مجلس شورای اسلامی استانی برگزار خواهد شد.طراحان محترم اهداف ۹ گانه ای را در این طرح بحث برانگیز که هم زمان مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست های کلی انتخابات رابه دستور مقام معظم رهبری در دست بررسی دارند،ارائه نموده اند.

  هر چند جمعی از نمایندگان محترم دوره نهم با نیات خیر این طرح را تهیه کرده اند و لیکن خالی از اشکال فراوان در شرایط فعلی کشور نیست.

  همه ما می دانیم الزامات اولیه استانی شدن انتخابات،وجود احزاب قدرتمند در سطح کشور و حضور افراد شایسته و تاثیرگذار و مقبول مردم برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس و همچنین فضای رقابت سالم و آزاد برای این منظور است.

  متاسفانه این حداقل ها در شرایط امروز کشور برای استانی شدن انتخابات فراهم نیست ،لذا اگر این طرح اجرایی شود،صاحبان قدرت و ثروت و کارتل های اقتصادی و سیاسی و … که تشکیلات گسترده ای هم دارند می توانند قدرت قوه مقننه را در دست خود بگیرند و قطعا در چنین مجلسی هیچ یک از اهداف ۹ گانه طراحان محترم تحقق پیدا نخواهد کرد.ضمن اینکه معایب این طرح هم ثابت خواهد ماند.

  به زبان ساده عرض می کنم استانی شدن انتخابات در چنین شرایطی معایب زیر را خواهد داشت:

  ۱- اعتماد مردم،تقویت منافع ملی ،امنیت ملی،همبستگی،وحدت ملی و توسعه عمرانی حوزه های انتخابیه شهرستان ها از بین خواهد رفت .زیرا شناخت دقیق نامزدهای محلی و شهرستان ها موجب شور انتخابات و در کل کشور موجب تحقق حماسه سیاسی خواهد بود.و این امر می تواند سبب اعتماد مردم و در نهایت منافع و وحدت ملی کشور باشد.

  ۲- شخصیت های علمی،سیاسی و مردمی شهرستان های کشور که در دوره کنونی و ادوار مجلس شورای اسلامی در کمیسیون های تخصصی و صحن علنی مجلس نقش های موثری ایفا کرده اند ،حذف و منزوی خواهند شد.

   ۳- طرح استانی شدن انتخابات موجب خدشه دار شدن اصل ششم و ۵۶ قانون اساسی خواهد بود،زیرا اگر شهر های کوچک به کاندیدای همشهری خود حتی رای صد در صدی بدهند و لیکن آن فرد نتواند آرای لازم را از دیگر شهرستان های استان کسب کنند ،نمی توانند به مجلس راه یابند.لذا به انتخاب مستقیم مردم شهرها و اصل ششم قانون اساسی خدشه وارد می شود و در نهایت این طرح باعث سست شدن انتخاب مستقیم مردمی خواهد شد و با اجرای این طرح حاکمیت مردم بر سرنوشت اجتماعی خویش در اختیار صاحبان قدرت و کارتل های سیاسی ، اقتصادی و … قرار گرفته و در نتیجه نامزدهای واجد صلاحیت و شاخصی که می توانستند خود را در حوزه های انتخابیه کوچکتر مطرح کنند به ناچار از دور خارج و موجب تضعیف مردم سالاری دینی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

   ۴- اینکه با استانی شدن انتخابات ، نمایندگان مردم بیشتر به امور ملی خود خواهند پرداخت حرف درستی است ولی در شرایط فعلی باید هزینه و فایده طرح را در نظر گرفت.

  حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری همواره به نمایندگان ملت توصیه کرده اند که رابطه خود را با توده های مردم بخصوص قشرهای محروم برقرار و مستحکم سازند بنابر این با اجرایی شدن این طرح کاندیدای منتخب استان ها هیچ ضرورتی را برای برقراری ارتباط با مردم که در انتخابات نقش اصلی را دارند احساس نخواهند کرد .مثل چگونگی ارتباط نمایندگان فعلی و ادوار تهران با مردم که چند نفری خود را ملزم به ارتباط با آحاد مردم می بینند و لاغیر.

  لذا ممکن است با اجرای این طرح نماینده مجلس کلان نگر باشد ولی وقتی ارتباط مردم با نمایندگان خود قطع شود ضرری بسیار سنگین برای نظام و کشور خواهد بود زیرا نمایندگان وظیفه اتصال حاکمیت به مردم را هم دارند و با استانی کردن انتخابات این فرصت ملی و حلقه ارتباطی از دست خواهد رفت.

  ۵- در طرح آمده است حوزه های انتخابیه محدود در یک استان سبب می شود رقابت های انتخابی در سطح جمعیت وسیع تری انجام گیرد،نگارنده نظر بلعکس دارد .زیرا با اجرای این طرح فرهنگ انتخاباتی هم تغییر پیدا می کند و مردم شهرستان ها جهت پیروز شدن کاندیدای شهرستانی خود به فرهنگ تک رایی روی خواهد آورد و در عمل نقش و تاثیرات تعلقات قومی و قبیله ای پررنگ تر خواهد شد.

  ۶-طراحان محترم به کاهش هزینه های اجرایی انتخابات و کاهش میزان داوطلبان نمایندگی اشاره کرده اند،ممکن است تعداد داوطلب در این طرح کمتر شود و لیکن قطعا در هزینه های اجرایی انتخابات اثری نخواهد داشت ،زیرا هزینه ها همواره برای آحاد مردم و جغرافیای منطقه است و مانع رفت و آمد بازرسان،مسئولین اجرایی و نظارتی کشور و تعداد اعضای صندوق های رای و نمایندگان دستگاه های کشوری و لشکری نخواهد بود،لذا نباید این موضوع باعث حذف حق انتخاب مردم شود و به آن خدشه وارد گردد.

  ۷- از دیگر دغدغه های طراحان محترم کاهش تخلفات نظیر خرید و فروش رای است.اگر چنین امری وجود داشته باشد قطعا تخلفات در طرح استانی توسط کارتل های اقتصادی بیشتر و بیشتر خواهد شد.

  با توجه به مطالب فوق الاشاره به نظر می رسد:استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی زمانی می تواند مفید واقع شود که اولا لوازم برگزاری انتخابات استانی فراهم شود و ثانیا دستگاه های اجرایی دولت پاسخگوی نیازها و دردهای مردم مناطق باشد وبه عبارت دیگر حسب قانون ، اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا بالا رفته و قدرت بیشتری پیدا کنند تا مردم ضرورتی برای مراجعه به نمایندگان جهت حل مسائل جزئی خود نداشته باشند و ثالثا نظام حزبی به گونه ای در ساختار سیاسی کشور شکل بگیرد و به رسمیت شناخته شود تا احزاب برای انتخابات مجلس فهرست دهند و در نهایت مردم از احزاب مطالبه داشته باشند.در چنین شرایطی است که نمایندگان منتخب استانی می توانند با دید ملی به مسائل کشوری نگاه کنند و برنامه محوری را جایگزین شخصی محوری کنند.

  در پایان به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، به عنوان یک کارشناس سیاسی انتخابات، که خود به عنوان فرماندار در دهه ۶۰ چندین انتخابات برگزار کرده و به عنوان کسی که دوره های پنجم و ششم در قوه مقننه حضور داشته ام.پیشنهاد می نمایم با توجه به اینکه مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام سیاست های کلی انتخابات را در دست بررسی دارد،این طرح را مسکوت نگه دارند،تا پس از مشخص شدن سیاست های کلی انتخابات به عنوان اسناد بالادستی تصمیمات مقضی را با نگاه ارتباط بین مردم و حاکمیت و ازدیاد مشارکت مردم در انتخابات ،اتخاذ فرمایند.

  * نماینده ادوار رشت در مجلس شورای اسلامی و رییس شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح‌طلبان استان گیلان

 • برچسب ها : , ,
 • 
  آخرین اخبار