:: موج نو :: | چرا باید اخلاق را در سیاست رعایت کرد؟
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 12 اکتبر 2015 | کد خبر : 960
 • حمیدرضا جلایی‌پور

  چرا باید اخلاق را در سیاست رعایت کرد؟

  رعایت اخلاق در دنیای سیاست، دو دیدگاه نظری دارد. دیدگاه اول می‌گوید: سیاست عالم قدرت است و حرف آخر را قدرت می‌زند و نه اخلاق. اما دیدگاه دوم می‌گوید: سیاست هم شبیه بقیه عوالم باید پایبند به اخلاق و رعایت اصول باشد و نباید حد و مرزها را بشکند و خارج شود. وقتی نیروهایی با […]

  رعایت اخلاق در دنیای سیاست، دو دیدگاه نظری دارد. دیدگاه اول می‌گوید: سیاست عالم قدرت است و حرف آخر را قدرت می‌زند و نه اخلاق. اما دیدگاه دوم می‌گوید: سیاست هم شبیه بقیه عوالم باید پایبند به اخلاق و رعایت اصول باشد و نباید حد و مرزها را بشکند و خارج شود.

  وقتی نیروهایی با ادعای مکتبی و با ادعای اصالت، حرف‌هایی رکیک و ناشایست می‌زنند، در واقع می‌خواهند نشانه‌ای از برحق بودن خود بدهند. این نیروها در هشت سال گذشته، روزگار بر وفق مرادی داشتند و حالا که با انجام توافق این اوضاع دارد به هم می‌خورد به هر چیزی متوسل شده‌اند حتی رفتار غیر اخلاقی.

  کسانی که در عالم سیاست اخلاق را رعایت نمی‌کنند، خود را برحق می‌دانند. معتقدند تمام آنچه فکر می‌کنند درست است و حرف مخالف، باطل است. اینچنین است که دست به بی‌اخلاقی می‌زنند و با حرف‌های نا مناسب صدای اعتراض خود را به گوش می‌رسانند.

  چنین افرادی در عالم سیاست، چون اخلاق را خنثی می‌دانند، برای رسیدن به خواست‌ها و مقاصد سیاسی خود دست به هرکاری می‌زنند و ممکن است از بی‌اخلاقی‌هایی مثل حرف‌های نامناسب به واکنش‌های عملی و برخوردهای بدنی هم برسند.

  چنین رفتاری، ناخوشایند است و چنین نگاهی به سیاست و عدم رعایت اخلاق نگاهی آسیب‌رسان و نادرست. چون زمانی که مردم با این رفتارها مواجه می‌شوند و می‌بینند که در عالم قدرت، کسانی دست به بی‌اخلاقی می‌زنند، اعتقاد خود را به رعایت اخلاق در جامعه از دست می‌دهند.

  بخشی از مردم با خود فکر می‌کنند که وقتی بی‌اخلاقی در مقامی بالاتر هیچ پیگیری و ناگواری ندارد، پس می‌توانند در زندگی عادی و روزمره و شهروندی خود، رفتارهایی نادرست انجام دهند و نتیجه این رفتار گریبان آنها را نمی‌گیرد. همین می‌شود که بی‌اخلاقی در جامعه افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن بی‌اعتمادی و دروغ هم رواج پیدا می‌کند.

  جامعه سالم، جامعه‌ای است که سیاستمدارانش، حساس‌تر و وظیفه‌شناس‌تر از شهروندان آن جامعه نسبت به اخلاق و رعایت اصول اخلاقی واکنش نشان می‌دهند و اخلاق را در سیاست رعایت می‌کنند.

  در چنین جامعه‌ای اصول اخلاقی از بالا به پایین تزریق می‌شود و دروغ، فساد، بی‌اعتماد و آسیب‌هایی اجتماعی از این دست، کم‌رنگ می‌شود.عالم سیاست باید با اخلاق همراه باشد و نمی‌توانیم اخلاق را از سیاست جدا بدانیم.


  پی‌نوشت: رعایت اخلاق در سیاست و تاثیر آن بر جامعه، سوالی است که خبرنگار روزنامه اعتماد از دکتر حمیدرضا جلایی‌پور، جامعه‌شناس و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی پرسید و آنچه خواندید جواب او به این سوال مهم است.

 • برچسب ها : , , , ,
 • 
  آخرین اخبار