:: موج نو :: | چرا اجرای زنان هنرمند در کنسرت‌ها ممنوع شد؟
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 11 سپتامبر 2014 | کد خبر : 398
 • یک منبع آگاه در وزارت ارشاد:

  چرا اجرای زنان هنرمند در کنسرت‌ها ممنوع شد؟

  زنان در ۱۳ استان ایران اجازه روی سن رفتن ندارند. موضوعی که شاید مدت ها است در سکوت خبری قرار دارد و تا همین چندی پیش صدای اعتراض هیچ کس را بلند نکرده است.

  موج نو :: قانونی وجود ندارد و نه حتی تبصره و ماده ای. اما بر طبق قانونی که نیست زنان نباید روی سن بروند. یک عمل غیرقانونی نه به معنای خلاف قانون بلکه به این معنا که اساسا قاونی وجود ندارد که خلافش هم رخ بدهد. قانونی که وجود ندارد اما اجرا می شود.

   خبر خیلی کوتاه است. زنان در ۱۳ استان ایران اجازه روی “سن” رفتن ندارند. موضوعی که شاید مدت ها است در سکوت خبری قرار دارد و تا همین چندی پیش صدای اعتراض هیچ کس را بلند نکرده است.

  به گزارش سرویس دریافت اخبار موج نو، یک منبع آگاه در وزارت ارشاد به “تدبیر” می گوید که اجرای این قانون نانوشته به دلیل فشارهای شوراهای تامین استان ها و برخی دیگر از مقام های غیر دولتی استانی است.

    گروه های موسیقی که برای برگزاری کنسرت به شهرستان ها می روند زنان هم گروه شان را به اجبار حذف می کنند. شاید چندان این حذف خوش آیندشان نباشد اما به هر حال نادیده شدن در شهرهایی جز تهران را هم نمی توانند نادیده بگیرند. بنابراین به همین آسانی یا شاید هم با کمی دلخوری زنان هم خوان یا هم سازشان را حذف می کنند تا بیشتر دیده شوند.

   خرده ای هم نمی توان گرفت به گروه های موسیقی که به ناچار زنان هم آواز و هم سازشان  را حذف کردند. صدایشان در نیامد و اعتراضی نکردند. کنسرت پشت کنسرت برگزار شد و آب هم از آب تکان نخورد. این یک قانون نا نوشته بود که حتی وزارت ارشاد به عنوان تنها متولی این امر از پس التزام برخی شهرستان ها به چیزی که وجود ندارد هم بر نیامد.

   پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد در گفت و گوی با روزنامه شرق،گفت : «وقتی زنان با رعایت تمام موازین شرعی و عرفی در یک فضای سالم که مردان هم در همان فضا فعالیت می کنند،حضور دارند،ممانعتی برای حضور آن ها روی سن وجود ندارد.ما محدودیت شرعی در این زمینه نداریم. بر اساس کدام قانون شرعی زنانی که تمام شئونات اسلامی را رعایت می کنند،برای نوازندگی و اجرای موسیقی مشکل دارند؟»

   او همچنین تاکید دارد که” این نوع تفکیک جنسیتی و مستثنا کردن زنان با سیاست های وزارت ارشاد منافات دارد” این اظهار نظر  در مورد روی سن رفتن بانوان هم خوان و نوازنده با اعمال قانون نانوشته یعنی این موضوع از سوی متولی این امر یعنی وزارت ارشاد نیست که صورت می پذیرد.

  یک منبع آگاه در وزارت ارشاد گفته است «با وجود تاکید بسیاری که آقای جنتی به مدیران استانی داشته اند اما فشارها در این زمینه از سوی شورای تامین استان ها و برخی دیگر از مقام ها هم چنان بر مدیران استانی ارشاد ادامه دارد.»

  او همچنین تاکید دارد «علی جنتی در جلسه ای که با مدیران استانی در تاریخ ۴ شهریور داشته است صراحتا به تمام مدیران اعلام کرده که باید سیاست های خود را با سیاست کلی وزارت ارشاد تطبیق دهند و از سیاست های کلی پیروی کنند. اما گویا فشار ها بر مدیران استانی بسیار بیشتر از این است که آن ها بتوانند جلوی این بی قانونی را بگیرند.»

   اصفهان یکی از ۱۳ استانی است که این بی قانونی را علنی اجرا می کند. به جز اصفهان در استان های دیگری مثل ارومیه،تبریز،زنجان،گرگان،خراسان،خوزستان و … هم روی سن رفتن زنان ممنوع است.

  ماه گذشته و پس از لغو چند کنسرت موسیقی پاپ در یزد، تبریز، آبادان و برخی شهرهای دیگر، برخی رسانه ها خبردادند نامه هایی در اداره های ارشاد تبریز و ارومیه مشاهده شده که برخی مسئولان بومی شمال غرب ایران به صورت هماهنگ طرخح “تفکیک جنسیتی” در کنسرت های موسیقی را مطرح کرده اند. هر چند همان زمان پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیق وزارت ارشاد گفت با طرح تفکیک جنسیتی به شدت مخالف است و به کنسرت هایی با شرط تفکیک جنسیتی، مجوز نمی دهد.

 • برچسب ها : , ,
 • 
  آخرین اخبار