:: موج نو :: | چه کسی می‌خواست مردم تهران را در خیابان با آر.پی.جی. بکشد؟!
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : دوشنبه 8 سپتامبر 2014 | کد خبر : 254
 • یک خبر و چند روایت!

  چه کسی می‌خواست مردم تهران را در خیابان با آر.پی.جی. بکشد؟!

  رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ همچنان بر فضای سیاسی کشور سایه گسترانده‌ و پس از پرسشی از رئیس‌جمهور در این باره در جریان کنفرانس مطبوعاتی اخیر دکتر روحانی، مباحث حقوقی جدیدی در این باره مطرح شد. پیگیری مطبوعاتی این مباحث به ادعای متفاوتی از سوی عمادالدین باقی، منجر شده ‌که هنوز مقامات رسمی کشور در‌باره آن اظهار نظر نکرده‌اند.

  RPGموج نو :: رخدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ همچنان بر فضای سیاسی کشور سایه گسترانده‌ و پس از پرسشی از رئیس‌جمهور در این باره در جریان کنفرانس مطبوعاتی اخیر دکتر روحانی، مباحث حقوقی جدیدی در این باره مطرح شد. پیگیری مطبوعاتی این مباحث به ادعای متفاوتی از سوی عمادالدین باقی، منجر شده ‌که هنوز مقامات رسمی کشور در‌باره آن اظهار نظر نکرده‌اند.

  به گزارش گروه دریافت اخبار “موج نو”، سایت “تابناک” نوشت، پس از طرح مباحث مربوط به محرومیت‌های سیاسی افرادی که به دخالت در رخدادهای سال ۸۸ متهم هستند،‌ حکم قضایی در‌باره آن‌ها صادر نشده.

  در این باره، عمادالدین باقی در یادداشتی برای هفته‌نامه صدا، اتهاماتی ‌علیه طرفداران محمود احمدی‌نژاد مطرح کرده است. متن منتشره در هفته‌نامه صدا با سانسورهایی همراه بوده و به همین دلیل در مواردی جملات آن بدون فعل پایان یافته است، ولی ‌ایسنا متن کامل‌تری را منتشر کرده ‌که در آن جزئیات بیشتری آمده است.

  نکته جالب‌تر اینکه هر دو متن با منابع مورد اشاره در آن تفاوت‌های فاحشی است که روشنگری بیشتر در‌باره آن را ضروری خواهد ساخت.

  متن منتشره در هفته‌نامه صدا به صورت زیر است؛

  برای نمونه، در سال ۸۹ خبر مهم‌ در یک روزنامه اصولگرای حامی سرسخت دولت وقت منتشر شد؛ آن هم از زبان آقای نبی حبیبی دبیرکل هیأت مؤتلفه.

  در روزنامه وطن امروز سه‌شنبه هفتم دی ۱۳۸۹ ص ۳ از قول آقای نبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه آمده بود: «در یکی از تظاهرات پس از انتخابات، وزارت اطلاعات در حد فاصل میدان آزادی تا انقلاب یک گروه صد نفری را دستگیر کرده که مجهز به بی‌سیم و سلاح بودند و قصد داشتند وارد جمعیت شده و به کشتن مردم صرف نظر از اینکه چه طیفی هستند بپردازند. حبیبی گفته است تعجب می‌کنم چرا این خبر را منتشر نکرده‌اند».

  هنگامی ‌خبر را خواندم ‌که در لای لای مطالب روزنامه گم شده بود فکر کردم یک سخن تازه برای جوسازی علیه معترضان انتخاباتی و انتساب آن‌ها به گروه رجوی یا تروریسم است اما در شگفت بودم که اگر چنین باشد، چرا آن را در بوق و کرنا نکرده و سرپوش گذاشته‌اند. در بند ۲۴۰ دو نفر از آن‌ها زندانی و با برخی زندانیان سیاسی هم‌سلول شده که به بیان خود این افراد حامیان نامزد غراصلاح‌طلب بودند و می‌توانستند مصداق عینی خبر دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی باشند. آن‌ها در هتلی در خیابان آزادی مستقر می‌شوند که چون هتل‌دار می‌خواهد چمدان را ببرد و مانع می‌شوند، شک می‌کند و به وزارت اطلاعات که در شرایط بحرانی آن زمان از قبل از آن‌ها خواسته بود حرکات مشکوک را اطلاع دهند، خبر می‌دهند با این تصور که این افراد از گروه رجوی هستند اما وقتی دستگیر و هویتشان شناخته شد، از دامن زدن به این خبر خودداری می‌کنند. عجیب این است که در چند سال گذشته هیچ‌کس به این خبر بسیار مهم و تعیین‌کننده در درک حوادث سال ۸۸ از نظر سیاسی و قضایی توجه نکرده و تاکنون جایی بدان پرداخته نشده است. آقای نبی حبیبی اخیرا نیز بار دیگر این اظهارات را با کمی تفاوت تکرار کرده است. (نگاه کنید به شرق، شماره ۱۹۴۹ – یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ص ۲).

  متن منتشره از سوی خبرگزاری ایسنا که دارای تفاوت‌های مهمی است به قرار زیر است:

  برای مثال در سال ۸۹ خبر مهم، سری و سانسور شده‌ای در یک روزنامه اصولگرای حامی سرسخت دولت وقت نشت کرد، آن هم از زبان آقای نبی حبیبی دبیرکل هیأت مؤتلفه.

  در روزنامه وطن امروز سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۸۹ ص ۳ از قول آقای نبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه آمده بود: «در یکی از تظاهرات پس از انتخابات، وزارت اطلاعات در حد فاصل میدان آزادی تا انقلاب یک گروه صد نفری را دستگیر کرده که مجهز به بی‌سیم و سلاح بودند و قصد داشتند وارد جمعیت شده و به کشتن مردم صرف نظر از اینکه چه طیفی هستند بپردازند.

  حبیبی گفته است تعجب می‌کنم چرا این خبر را منتشر نکرده‌اند». هنگامی که خبر را خواندم که در لابلای مطالب روزنامه گم شده بود. فکر کردم یک سخن تازه برای جوسازی علیه معترضان انتخاباتی و انتساب آن‌ها به گروه رجوی یا تروریسم است. اما در شگفت بودم که اگر چنین باشد، چرا آن را در بوق و کرنا نکرده و سرپوش گذاشته‌اند. در بند ۲۴۰ دو نفر از آن‌ها زندانی و با برخی زندانیان سیاسی هم‌سلول شده بودند که به بیان خودشان از حامیان یا مسئولان ستاد نامزد غیراصلاح‌طلب بودند (در شیراز و یکیشان جانباز شیمیایی و عضو…) و می‌توانستند مصداق سخن دبیرکل حزب مؤتلفه باشند که گفت با سلاح سبک و سنگین (آر. پی. جی) و بی‌سیم آمده بودند که معترضان را بکشند. آن‌ها در هتلی در خیابان آزادی مستقر می‌شوند که چون هتل‌دار می‌خواهد چمدان را ببرد و مانع می‌شوند، شک می‌کند و به وزارت اطلاعات که در شرایط بحرانی آن زمان از قبل از آن‌ها خواسته بود حرکات مشکوک را اطلاع دهند، خبر می‌دهند با این تصور که این افراد از گروه مجاهدین هستند. اما وقتی دستگیر و هویتشان شناخته شد، برای اینکه انتشار این خبر را به زیان خود می‌دیدند، سانسور کرده‌اند. عجیب این است که در چند سال گذشته هیچ‌کس به این خبر بسیار مهم و تعیین‌کننده در درک حوادث سال ۸۸ از نظر سیاسی و قضایی توجه نکرده و تاکنون جایی بدان پرداخته نشده است.

  این در حالی است که متن اولیه منتشره در روزنامه وطن امروز شماره ۵۷۴ صفحه ۳ در گزارش مراسمی که به مناسبت سالگرد راهپیمایی ۹ دی در دفتر حزب مؤتلفه برگزار شده، به قرار زیر است:

  حبیبی با اشاره به حوادث پس از انتخابات نیز گفت: وزارت اطلاعات در حد فاصل میدان انقلاب تا میدان آزادی یک گروه ۱۰۰ نفره را دستگیر کرد که مجهز به سلاح‌ها و بی‌سیم‌هایی بودند که ما مدل آن را در ایران نداشتیم و در برابر آن عاجز بودیم. این گروه قصد داشت وارد جمعیت شده و به کشتن مردم صرف‌نظر از اینکه از چه طیفی هستند بپردازد. وی تصریح کرد: البته وزارت اطلاعات پیش‌تر از این موضوع خبر داشت و همه را یکجا دستگیر کرد و من تعجب می‌کنم چرا این خبر را منتشر نکردند.

  در واقع متن منتشره در این روزنامه، نه یک خبر سری و سانسور شده، بلکه گزارش خبرگزاری‌های مختلف از مراسم حزب موتلفه بوده که خبرگزاری ایلنا آن را به صورت زیر نقل کرده است:

  دستگیری گروه ۱۰۰نفره مجهز به سلاح و بی‌سیم

  حبیبی با اشاره به حوادث پس ازانتخابات نیز گفت: «وزارت اطلاعات در حد فاصل میدان انقلاب تا میدان آزادی یک گروه ۱۰۰ نفره را دستگیر کرد که مجهز به سلاح‌ها و بیسم‌هایی بودند که ما مدل آن را در ایران نداشتیم و در برابر آن عاجز بودیم، این گروه قصد داشتند وارد جمعیت شده و به کشتن مردم صرفنظر از اینکه از چه طیفی هستند بپردازد».

  وی تصریح کرد: «البته وزارت اطلاعات پیش‌تر از این موضوع خبر داشت و همه را یکجا دستگیر کرد و من تعجب می‌کنم چرا این خبر را منتشر نکردند زیرا ماموریت آن‌ها این بود که بیایند در راهپیمایی‌ها و هر که هست را بکشند. اگر هر یک ازاین گروه ۱۰ نفر را می‌کشتند چه فاجعه‌ای را به بار می‌آوردند و کشورهای غربی چه می‌گفتند؟ این در حالی است که یک نفر را خود آن‌ها کشتند و چه جنجالی به پا کردند، آیا می‌شد با رخ دادن این اتفاق آن را جمع و جور کرد؟ قطعا نظام با چالش روبه‌رو می‌شد».

  دیگر خبر مورد استناد عمادالدین باقی نیز مطلبی از روزنامه شرق است که متن آن ‌به نقل از ‌فارس به صورت زیر است؛

  محمدنبی حبیبی: گروه ۱۰۰نفره مسلحی قرار بود در فتنه ۸۸ کشتار به راه بیندازد

  فارس: محمدنبی حبیبی روز گذشته در مسجد زین العابدین (ع) قم گفت: در هیچ کشوری در حال حاضر دشمنان خارجی به اندازه دشمنان جمهوری اسلامی نیستند؛ فتنه ۸۸ از بیرون طراحی شد و عده‌ای هم به تعبیر رهبری در داخل کشور به دام افتادند و مردم را به خیابان‌ها کشاندند ولی با لطف الهی نتوانستند فتنه را به سرانجام برسانند. دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی افزود: گروهی صدنفره را تجهیز کرده بودند که سلاح‌های شخصی پیشرفته داشتند و وزارت اطلاعات آن‌ها را زیرنظر داشت و این مسأله توسط وزیر اطلاعات به میرحسین موسوی اطلاع داده شد و گفتند که رقابت میان شما و احمدی‌نژاد بهانه است و دشمن قصد براندازی دارد. این گروه صدنفره قرار بود در یکی از تجمعات دست به کشتاری وسیع بزنند که مطمئنا بیشتر آن‌ها از طرفداران موسوی بودند. با عنایات الهی همه این صدنفر توسط وزارت اطلاعات دستگیر شدند، ولی اگر کشتاری که آن‌ها مدنظرشان بود محقق می‌شد نظام اسلامی مقصر بود؛ توطئه اصلی در آن زمان براندازی نظام بود و ربطی به رقابت انتخاباتی نداشت.

 • برچسب ها : , , , , , ,
 • 
  آخرین اخبار