:: موج نو :: | قانون اساسی می‌گوید در مسایل مهم همه‌پرسی برگزار شود
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : یکشنبه 4 ژانویه 2015 | کد خبر : 615
 • رییس جمهور در نخستین کنفرانس اقتصاد ایران مطرح کرد:

  قانون اساسی می‌گوید در مسایل مهم همه‌پرسی برگزار شود

  کشور با انزوا نمی تواند رشد داشته باشدمردم قبول کردند این دولت به آنها دروغ نمی گوید/ کاهش تورم با ارزان شدن دو مقوله متفاوت است/ در امور اقتصادی به جای تصویب قانون در مجلس، همه پرسی برگزار کنیم/قانون اساسی می‌گوید در مسایل مهم به جای اینکه قانون در مجلس تصویب شود ماده قانونی یا برنامه مستقیم به آرا عمومی مردم و همه پرسی گذاشته شود و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی این کار را می‌کنم

  Rouhani002موج نو :: حسن روحانی رئیس جمهوری در کنفرانس اقتصاد ایران با اشاره به آغاز هفته وحدت اسلامی گفت: بی تردید در آیین اسلام به همان نسبت که بر معنویت و اخلاق و آخرت تکیه شده بر دنیا و کار و تلاش و پیشرفت مادی نیز توصیه شده است.

  وی با اشاره به اینکه در آیین اسلام کار و تلاش و کوشش برای زندگی مادی و معیشت روزمره هم وزن جهاد در راه خدا تلقی شده است گفت: اسلام آیینی است که به ما می گوید از رحمت خدا دور باد آن کس که زمین و آب  دارد و از فقر می نالد. که این بیان بسیار صریح و روشن برای کار و تلاش است و می دانید در اسلام عملی مورد امضا است که عمل صالح و بی عیب باشد. عمل شایسته، عمل کامل باشد.

  روحانی گفت: همه انبیا الهی فعالیت اقتصادی داشتند یا دامداری و کشاورزی و یا صنعت و کشتی سازی داشتند. چراکه برای آینده نگری یک جامعه و برای نجات در شرایط خطر باید این چنین فعالیت هایی داشت. انبیا همه اهل فعالیت اقتصادی بودند؛ پیامبر اسلام هم تجارت و زراعت و هم دامداری می کرد. پس ما نمی توانیم بگوییم چون دین ما اسلام است پس در زمینه مادیات کم گذاشتیم چنین چیزی صحیح نیست. مادیات و دنیا و آخرت و تلاش برای رفاه خود و خانواده و مردم یک جامعه در پاکی و تقوا همه در یک مسیر قرار دارد.

  رئیس جمهوری با اشاره به اینکه دولت یازدهم سال گذشته کار خود را در شرایط خاص اقتصادی آغاز کرد که تیتر آن رکود تورمی است گفت: رکود تورمی تیتری گویا برای وضعیت اقتصاد کشور است.

  روحانی گفت: اینکه در دو سال پیاپی رشد اقتصادی کشور منفی بود( منفی ۶/۸ و منفی ۱/۹ در دو سال پیاپی) اینکه کشور از نظر تورم از مرز ۴۰ درصد عبور کرده بود. اینکه کشوری از لحاظ بازار پولی و شرایط ارزی در تلاطم قرار داشت که پیش بینی آینده را دشوار می نمود. اینکه دولت دارای بدهی های زیادی بود و به نظام بانکی و به شرکت های متنوع و پیمانکاران بدهکار بود. اینکه دولت در شرایطی بود که از لحاظ روابط خارجی و خرید و فروش با مشکلات زیادی مواجه بود. همه و همه وجود داشت و مشاهده می کردید که در زندگی روزمره مردم نیز حس می شد.

  رئیس جمهوری گفت: از طرفی اقتصاد ما در آغاز این دولت و ماههای پیشین به گونه ای نبود که اقتصادی اشتغال زا باشد. ما د ر زمینه اشتغال مشکلات زیادی داشتیم. کل اشتغال را اگر در یک بازه زمانی از سال ۸۴ تا ۹۳ بررسی کنیم شاغلین کشور از ۲۰/۶ میلیون به ۲۱/۵ میلیون رسیده است. این نشان می دهد که اقتصاد ما اشتغال زا نبوده و باید دید که مشکل از کجاست.

  روحانی در ادامه گفت: در دهه ۸۰ خصوصا در نیمه دوم وضع درآمد ارزی ما خوب بود اما بین ۸۵ تا ۹۰ اشتغال خالص ما تقریبا صفر است به این معناست که تنها با فروش نفت مشکلات ما حل و فصل نمی شود. بزرگترین مشکلی که روز اول با آن مواجه بودیم عدم استفاده از نظرات کارشناسان بود. این مهمترین معضل در بخش اقتصادی بود.

  رئیس جمهوری گفت: از دانشمندان و دانشگاهیان و محققان و صاحبان تجربه نپرسیدیم و سوال نکردیم و از تجربه و دانش آنها به خوبی استفاده نکردیم. خود درمانی نتیجه اش روشن است. اقتصاد ما در یک مقطعی دنبال خوددرمانی بود که این اصلا درست نیست. چرا که در یک اقتصاد سالم هم نمی شود از نظرات کارشناسان استفاده نکرد. در یک اقتصاد رو به راه و دارای رشد و رشد پایدار هم نمی شود از خبرگان ا ستفاده نکرد. چنین امری بدون استفاده از کارشناسان میسر نیست.

  وی افزود: همان طور که برای بخش های مختلف پزشک هست اقتصاد و علوم اجتماعی و حقوق هم همینطور است.  دولت یازدهم در شرایطی که روی کار آمد اولین تصمیمش این بود که برای هر قدمی در بخش اقتصاد با صاحب نظران مشورت کند. البته در جمع اقتصادی گاهی تصمیماتی می گرفتیم که برخی اقتصاددانان در سراسر کشور با من در ارتباط بودند آن نظرات بسیار مفید بود. تضارب آرا همیشه مفید است. به هر حال یک نظری بود در مقابل نظرات دیگر. آن چیزی که ما در این کنفرانس از دانشگاهیان می خواهیم این است که راه حل های مختلف را روی میز دولت قرار دهند.

  e0a8cc31-87a2-4cc1-b857-b81ecbe46f21روحانی گفت: بعضی راه حل های روی میز را نگاه می کنم می بینیم با راه حل های سنتی دهه ۴۰ خیلی تفاوت ندارد، این همه تحول در اقتصاد ایجاد شده است؛ باید به هر میزان که تعداد دانشجویان اقتصادی در کشور افزوده می شود روی میز اقتصادی ما راه حل های کارشناسی تر و جدیدتر قرار گیرد.

  رئیس جمهوری گفت: گاهی اوقات یک نظر از یک فرد فرهیخته می آید که می بینیم ترجمه یک مقاله است. در کشور ما سال هاست اقتصاد به سیاست یارانه می دهد. اقتصاد ما باید تا کی به سیاست خارجی و داخلی یارانه بدهد. یک دهه مکث کنیم. یک دهه از سیاست به اقتصاد یارانه بدهیم.

  روحانی ادامه داد: این اتفاق بیافتد تا ببینیم زندگی مردم و جوانان چگونه می شود. از مردم سوال کنیم. یکی از اصول قانون اساسی که اجرا نشده و من به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی می خواهم یک بار به این اصل عمل شود. قانون اساسی می گوید در مسایل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای اینکه قانون در مجلس تصویب شود ماده قانونی یا برنامه مستقیم به آرا عمومی مردم و همه پرسی گذاشته شود.

  وی افزود: یک بار هم شده یک مسئله بسیار مهم با همه اختلافاتی که ممکن است وجو داشته باشد را از مردم مستقیم بپرسیم. رای بدهند و قانون بگذرانند. سالی یک بار از مردم بپرسیم. الان ۳۶ سال شده یک بار این اصل قانون اساسی اجرا نشده است.

  روحانی گفت: بیاییم مدتی به اقتصاد بیشتر توجه کنیم. شرایط را آماده کنیم. اقتصاد ما بیشتر سیاسی است. یا با سیاست خارجی یا با سیاست داخلی تلفیق شده است. کاملا درست است نمی شود یک نهاد کار اقتصادی کند و مالیات ندهد. اما تا می گوییم فلان نهاد باید مالیات بدهد چه بساطی به پا می شود. البته این دولت بدون واهمه از هیچ کس به مردم می گوید اما بدانید بعضی از امور سیاست داخلی خیلی قوی است بیش از آنچه فکر می کنید. نمی شود و اقتصاد در کشور با انحصار پیشرفت نمی کند.

  روحانی ادامه داد: اگر تولید کننده فقط من هستم و شما مجبوری فقط از من خرید کنی برای چه تولید را افزایش دهم و کیفیت را بالا ببرم. این یعنی انحصار و اقتصاد باید از انحصار نجات یابد. اقتصاد باید در صحنه رقابت حضور یابد. اقتصاد باید از رانت نجات یابد. باید شفافیت ایجاد شود و همه دستگاه های دولتی فعالیت اقتصادی خود را روی سایت قرار دهند. مردم باید از آمار و ارقام و طرح های اقتصادی در یک لحظه با خبر شوند.

  وی گفت: اگر شفافیت در کار بود و رانت نبود ان شاالله با فساد هم می توانیم مقابله کنیم که همه جا ریشه دوانده مگر می شود با فساد حرکت اقتصادی افزایش یابد.

  روحانی تصریح کرد: در اقتصاد ایران سایر مسائل هم دخیل است. به این معنا که بسته شما تنها بسته سیاستی نیست. بنابراین حرکت شروع شد و از سال گذشته هرچه دستاورد داریم به استفاده از نظرات صاحب نظران، دانشگاهیان، کارآفرینان و صاحبان تجربه و از همه مهمتر اعتماد مردم که مهمترین سرمایه در اقتصاد هستند مربوط می شود. حمایت مردم و حمایت مقام معظم رهبری همه دست به دست داد تا یک قدم به جلو برویم. البته دستگاه اجرایی هم بسیار کمک کننده بود.

  وی افزود: ما در این قدم توانستیم تورم را مهار کنیم. این بر عهده شما اقتصاد دانان است که این موضوع را به مردم گزارش دهید. کاهش تورم با ارزان شدن دو مقوله متفاوت است. همزمان می گوییم که نقطه به نقطه نسبت به دی سال گذشته الان چقدر تورم داریم. یکی از مسایل مهم این است که اگر مردم همراه ما نباشند ما شکست می خوریم. مردم باید باور کنند. من از رسانه های عمومی خواهش می کنم دولت را نقد کنند.

  روحانی گفت: انتقاد اگر سازنده باشد لازم و مفید است. اما حواسمان جمع باشد به اعتماد مردم صدمه نزنیم. خیلی مهم است اگر می بینید حرکتی از سال گذشته شروع شده این حرکت بخاطر سرمایه اجتماعی است. بخاطر اعتماد مردم به این دولت است. به دلیل اینکه مردم قبول کردند این دولت به آنها دروغ نمی گوید. سرمایه اصلی ما مردم هستند.

  رئیس جمهوری گفت: بررسی ها نشان می دهد که بهار و تابستان امسال نسبت به سال گذشته رشد ۴ درصدی داشتیم. خودمان هم در جلسات گفتیم که بانک مرکزی زودتر محاسبه کند تا ببینیم کجا هستیم. ما هنوز با رونق فاصله داریم ما جوری سال را پایان می دهیم که تورم به مراتب ا ز ۲۰ درصد کمتر خواهد بود که فرای قول ما است. تورم زیر ۲۰ درصد است و پایان سال اقتصاد ما دارای رشد مثبت است. بعد از دو سال رشد منفی توام با تورم بالا را پشت سر گذاشتیم. در عین حال کاهش تورم برای یک فصل و دو فصل کافی نیست باید تورم به صورت مستمر کاهنده باشد تا به نقطه قابل قبول برسیم این به این معنی است که مهار تورم باید با قدرت در سال های آینده ادامه یابد.

  روحانی گفت: هدف ما این است که تا سال ۹۶ تورم  تک رقمی شود. مردم باید کمک کنند. تورم دیگر دو رقمی نخواهد بود. نکته مهمتر مسئله رشد است. رشد شروع شده اما مهم استمرار این رشد است. در کشور در مقاطعی تورم مهار شد دوباره برگشت. آنچه مهم است استمرار آن است. ما یک توسعه پایدار و مستمر و همه جانبه می خواهیم. تجربه سیاست ما می گوید کشور با انزوا نمی تواند رشد داشته باشد. این به این معنا نیست که ما دست از آرمان و اصول خود برداریم.

  وی با اشاره به اینکه در دنیای امروز بحث منافع مطرح است گفت: در مذاکرات ژنو و توافقی که حاصل شد با هم حرف زدیم و تمام مذاکرات پلی بود برای وصل خواست ما و طرف مقابل. ما در توافق ژنو که توافق کردیم و بخشی از تحریم ها مثل خودرو و پتروشیمی و بیمه برداشته شد و توانستیم از تحریم ها عبور کنیم. بخشی از اموال بلوکه شده ما آزاد شد. خالا بگوییم فلان نوع غنی سازی که ما الان به آن احتیاج نداریم، وجود ندارد و این یعنی اصول و آرمان ما از بین رفت؟ آرمان ما به سانترفیوژ وصل نیست آرمان ما به مغز ما وصل است.

  روحانی گفت: بنابراین این حرکت با حمایت مردم شروع شده و ان شا الله پیش می رود. یقین داشته باشید این دولت در هر کجایی اگر مشکلی پیدا کند من به عنوان رئیس جمهور به صراحت بیان می کنم.

  وی افزود:در بسیاری از امور هم باید با هماهنگی باشد. این نیست که همه چیز در دست دستگاه اجرایی باشد. مگر همه چیز اقتصاد در دست دولت است؟ مگر دولت می تواند هر چیزی را تصمیم بگیرد؟ ما می توانیم لایحه تقدیم کنیم و مجلس و شورای نگهبان تصمیم می گیرند. دولت و مجلس و شورای نگهبان باید با هم باشند. همه ما در سیاست کلی باید در چارچوبی که رهبری تعیین کرده عمل کنیم.

  رئیس جمهوری در ادامه گفت: هیچ کاری نبوده که ما به مردم بگوییم و شروع نکنیم. نکته مهم این است که شرایط منطقه و جهان به ما حکم می کند که امروز وحدت بیشتری داشته باشیم. باید از مشکلات عبور کنیم و من می گویم اگر همه با هم باشیم، می توانیم. ملت ما یکپارچه در صحنه باشد و دولت هم صاحب اختیار را مردم بداند. دولت نباید خودش را سرور بنامد. دولت خادم مردم است. مردم هم نباید بگویند این کار مربوط به دولت است و به ما ارتباطی ندارد.ما از طرف مردم انتخاب شدیم.

  وی در ادامه با اشاره به پدیده کاهش قیمت نفت گفت: در سال ۶۶ و ۶۷ حوادث اینگونه داشتیم. در سال ۷۷ و ۷۸ هم چنین بود که قیمت نفت بیش از حد انتظار کاهش یافت.

  روحانی گفت: هر چه در دنیای صادرات قوی تر باشیم دیرتر صدمه می بینیم و این همان اقتصاد مقاومتی است. پس راه نهایی این است که صادرات را قوی کنیم. اگر برق بفروشید و برق بخرید امنیت ملی ما تقویت می شود. اگر آب بفروشید و آب بخرید امنیت ما زیاد می شود. ما باید عبور کنیم، ممکن است کاهش قیمت نفت ادامه یابد ولی باید عبور کنیم.  الان کاهش ۵۰ درصدی داریم.

  روحانی گفت: یکی از بحث های این کنفرانس می تواند ارائه پیشنهاد از سوی شما باشد و ما اجرا کنیم. در این شرایط باید چه کار کنیم برای ادامه مهار تورم چه کنیم؟ برای ادامه رشد اقتصادی باید چه کنیم؟ برای بودجه مان با شرایط فعلی چه تصمیمی بگیریم؟ در یارانه چه کار کنیم؟ ببینید راجع به یارانه عده ای که نیاز ندارند نباید بگیریند این مورد نظر همه است اما چه گونه باید کشف کنیم چه کسانی نیازمندند و چه کسانی نیازمند نیستند. آن وقت نتیجه می شود که ما یارانه عده ای را قطع می کنیم ولی همسایه اش که وضعش بهتر است یارانه می گیرد. آن وقت مردم چگونه قضاوت می کنند؟

  روحانی در ادامه با اشاره به اینکه هنوز یک سیستم اطلاعاتی جامع برای ۸۰ میلیون جمعیت ایران نداریم گفت: می گویند به خارج رفته ها یارانه ندهید، شخصی که برای مریضی رفته نباید یارانه بگیرید؟ به هرحال کار بسیار پیچیده است. نمی شود یک معیار کاملی داشت. هر کاری هم بکنیم در آن نقص دارد. من می گویم شما در این جلسات راه حل بدهید.

  وی گفت: مسائل مالی و وضع بانک ها یکی از مشکلات ما است. بدهی بانک ها به بانک مرکزی از مسائل دیگر است. همه باید برای هر کدام راه حل ارائه دهیم. اصل ۴۴ بعضی جا ها به بیراهه رفت. چگونه اقتصاد باید به مردم واگذار شود؟ باید اقتصاد را درست کنیم و امید داریم که شما بتوانید به ما کمک کنید. ما نیازمند شما هستیم. تکیه ما به نظرات شماست. شما کارشناس این کار هستید. شماهایی که تجربه عملی دارید بیایید کمک کنید.

  روحانی با اشاره به اینکه باید اقتصاد را تعمیر کرد گفت: مثل یک ماشین همانطور که راه می رود باید تعمیر کرد . نکته دوم این که دولت محدودیت منابع دارد. مسئله سوم این است که نمی توان عدالت را فراموش  کرد. طرحی را پیاده کنیم و بگوییم این ۲۰ درصد را رها کنیم. نمی شود مردم را رها کرد. ما همزمان باید قشر مستضعف و بسیار کم درآمد را مدنظر قرار دهیم. شرایط ما را مدنظر قرار دهید در عین حال به ما راه حل دهید. من مطمئنم با راه حل شما در این کنفرانس به ما کمک می شود. اقتصاد باید اشتغال زا باشد. بخصوص برای خانم ها، آنها نیروهای خلاق جامعه هستند. باید برای اشتغال تلاش کنیم. رشد مستمر پایدار اشتغال زا در چارچوب اقتصاد مقاومتی نیاز است.

  وی افزود: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه تصمیم دو تا کشور نتواند ما را بلرزاند. یک سال خشکسالی نتواند ما را زمین گیر کند. اقتصادی قوی و قدرتی و توانمند که تکیه اش بر تولید و صادرات بیشتر باشد این بسیار ایده آل است. تولید نباید به دلار و نفت متکی باشد. صادرات غیر نفتی باید جای صادرات نفتی را بگیرد. من بسیار به آینده امید دارم چون ما در ایران دانشمندان و اندیشیمندان بزرگ داریم. اینجا ما نیاز به وفاق داریم. اینجا باید از این پیچ عبور کنیم. ما می خواهیم روی پای خود بایستیم. نیاز ما به صادرات کمتر شود. در این صورت مذاکرات ما بهتر پیش می رود. همه اینها با یاری شما عزیزان شدنی است.

 • برچسب ها : , , , , , , , ,
 • 
  آخرین اخبار