:: موج نو :: | حاکم کردن تک‌صدایی در تضاد با آرمان‌های انقلاب است
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 5 فوریه 2015 | کد خبر : 712
 • رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان گیلان:

  حاکم کردن تک‌صدایی در تضاد با آرمان‌های انقلاب است

  نشست مجمع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان شهرستان املش برگزار شد

  نخستین نشست مجمع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان شهرستان املش، عصر روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۳، با حضور جمع کثیری از اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی حامی دولت تدبیر و امید، در بخش مرکزی املش برگزار شد و اعضای مجمع، منتخبین خود را در شورای مرکزی این شهرستان برگزیدند.

  IMG_1643موج نو :: اولین نشست مجمع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان شهرستان املش برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار موج نو به نقل از روابط عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان گیلان، نخستین نشست مجمع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان شهرستان املش، عصر روز چهارشنبه ۱۵ بهمن ماه ۱۳۹۳، با حضور جمع کثیری از اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی حامی دولت تدبیر و امید، در بخش مرکزی املش برگزار شد و اعضای مجمع، منتخبین خود را در شورای مرکزی این شهرستان برگزیدند.

  در ابتدای مراسم و پس از استماع آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، هوشنگ نظریان، از اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی پیش‌کسوت شهرستان املش، ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر و خاطره شهیدان سرفراز انقلاب اسلامی ایران، به نکاتی پیرامون تشکیل مجمع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان املش اشاره کرده و بخشی از دغدغه‌های اعضای مجمع، پیرامون عملکرد اصلاح‌طلبان استان را با دکتر احمد رمضان‌پور نرگسی، رییس شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح‌طلبان گیلان و عضو مؤسس شورای مشورتی اصلاح‌طلبان استان، در میان گذاشت.

  سپس حجت‌الاسلام والمسلمین قدیمی‌پور، رییس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شهرستان املش، با ذکر خاطره‌ای از استاد شهید، آیت‌الله مرتضی مطهری، گزارش مختصری از عملکرد فعالان سیاسی حامی دولت و اصلاح‌طلبان شهرستان را در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم در سال ۱۳۹۲، به اعضای مجمع ارایه داد.

  در ادامه جلسه، دکتر احمد رمضان‌پور نرگسی، رییس شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح‌طلبان استان گیلان و نماینده مردم رشت در ادوار پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی، با ایراد سخنانی، به تبیین اهداف و برنامه‌های اصلاح‌طلبان پرداخته و دغدغه‌های حاضرین را پاسخ داد.

  دکتر رمضان‌پور با تبریک ایام الله دهه فجر و ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع اصلاح‌طلبان شهرستان املش، گفت:«سی و شش سال از پیروزی انقلاب اسلامی ما گذشته است و اگرچه برپایه نظر شهید مطهری، ایمان به خدا، ایمان به هدف و ایمان به مردم در اندیشه امام خمینی(ره) از دلایل اصلی پیروزی این انقلاب بود، اما جا دارد تا ببینیم که چه عواملی باعث شکل‌گیری انقلاب اسلامی شد».

  وی افزود:«اکثریت قریب به اتفاق این جمع، فرهنگ سیاسی رژیم پهلوی را حس کردند و می‌دانند که یکی از مؤلفه‌هایی که موجب شکل‌گیری نهضت انقلاب اسلامی شد، خودکامگی و استبداد در رژیم گذشته بود. اگرچه ممکن است که به علت عملکرد غلط برخی از ما، عده‌ای به تغریف و تمجید از شرایط قبل بپردازند، اما همه می‌دانند که واقعیت امر به گونه دیگری بوده است و از جنایاتی که رژیم منحوس پهلوی انجام داد، نمی‌توان به همین سادگی گذشت».

  رمضان‌پور ادامه داد:«امروز وظیفه ماست تا واقعیات تاریخی آن دوران را به جوانان و نسل‌های جدیدمان انتقال دهیم و ابهامات را برایشان روشن کنیم تا بدانند که این‌طور نبوده که آنها آرمان‌شهری را برای ملت ایران ساخته باشند که همه ارزش‌های انسانی در آن نهفته بوده ولیکن  امروز آن آرمان‌شهر وجود ندارد. بلکه جوانان ما باید بدانند که چه رذیلت‌ها و شقاوت‌ها و بدبختی‌هایی در دوران طاغوت وجود داشته که ملت را ناگزیر از پرداخت هزینه سنگین این انقلاب کرد».

  وی با ذکر یک مثال معروف مربوط به آن دوران گفت:«استبداد و خودکامگی رژیم منحوس پهلوی، از مهم‌ترین رذایل حاکم بر آن دوران بود. یادمان نخواهد رفت که در آن ایام شرایط به گونه‌ای بود که حتی در منزل خودمان هم نمی‌توانستیم بحث کنیم و حرفی بزنیم؛ مثال معروف و رایجی شده بود که می‌گفتند “دیوار موش دارد و موش گوش دارد” و این امر نشان از اوج خفقان و اختناق در آن دوران داشت. واقعیت امر این بود که کسی جرأت نداشت تا درباره “ظل‌الله” سخن بگوید».

  نماینده ادوار مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود:«در آن دوران، تک‌صدایی بر فضای سیاسی کشور حاکم بود و کسی نمی‌توانست برخلاف منویات رژیم سخن بگوید. گفته‌بودند همه باید به عضویت حزب رستاخیز درآیند و هرکس که نمی‌خواهد، گذرنامه‌اش را بگیرد و از کشور برود! یعنی می‌گفتند ما هیچ صدای دیگری را در کشور برنمی‌تابیم و تنها همین یک صدا باید باشد».

  وی افزود:«در چنان شرایطی بود که مبارزان انقلاب با هر حرکتی که انجام می‌دادند، دستگیر شده و مورد آزار و اذیت و شدیدترین شکنجه‌ها قرار می‌گرفتند. اسناد متعددی در این زمینه وجود دارد. انسان‌های بزرگی در این راه هزینه‌های سنگینی پرداختند و در زندان‌های شاه، به وحشیانه‌ترین شکل ممکن، مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفتند و شهدای فراوانی در این راه تقدیم انقلاب شد. هنوز از خاطرمان نرفته است؛ مگر در همین منطقه شما، افراد و بزرگانی نظیر حاج آقای حسین‌نیا و آیت‌الله لاهوتی، کم در زندان‌های شاه مورد شکنجه قرار گرفتند و صدمه دیدند؟!».

  رمضان‌پور ادامه داد:«بزرگانی مثل آیت‌الله سعیدی‌ها و آیت‌الله غفاری‌ها در زندان‌های رژیم شاه آن قدر شکنجه شدند که به شهادت رسیدند. در اسناد هست که فردی مثل آیت‌الله غفاری را آن‌قدر شکنجه کردند و نهایتا ۹ جای سر ایشان را با مته سوراخ کردند تا به شهادت رسیدند. یا آیت‌الله سعیدی را، آن قدر بر شکم ایشان کوبیدند و لگد زدند تا ایشان به شهادت رسیدند».

  وی خاطرنشان کرد:«همین تک‌صدایی‌ها و استبداد و خودکامگی‌ها موجب آن شده بود که اگر کسی می‌خواست در آن دوران حرفی بزند، می‌بایست جان خود را بر کف دست می‌گرفت و وارد این وادی می‌شد. نه تنها فضای کشور امنیتی بود، بلکه در هیچ بخشی، حکومت قانون وجود نداشت و افراد و دستگاه‌های مختلف برخوردار از قدرت، قانون را برنمی‌تابیدند و هر طور که خودشان می‌خواستند، عمل می‌کردند».

  عضو موسس شورای مشورتی اصلاح‌طلبان استان گیلان افزود:«مهمترین و بدترین خصلت رژیم پهلوی، وابستگی آن به کشورهای بیگانه، علی‌الخصوص جهان غرب بود. پیش از انقلاب، ما بیش از شصت هزار مستشار خارجی در کشور داشتیم که به طور مستقیم در امور مختلف کشور دخالت می‌کردند».

  وی ادامه داد:«به برکت این انقلاب، امروز خوشبختانه شاهد چنان وضع اسفباری نیستیم و کشور به معنای واقع کلمه از استقلال و عزت در همه زمینه‌ها برخوردار است. آن تعبیر جناب آقای خاتمی مبنی بر اینکه “من حاضرم تا سال‌ها در این‌جا بمانم و از این اتاق خارج نشوم، اما شاهد حضور مجدد و رژه رفتن سربازان و مستشاران خارجی در کشور نباشم” نیز در همین راستا ارزیابی می‌شود».

  رمضان‌پور افزود:«به هر حال ما از تندروی‌ها انتقاد می‌کنیم و می‌دانیم که هر مصیبتی هم بر این کشور تحمیل شده، از سوی همین جناح تندرو بوده و اگر هم خدای ناکرده، یک روزی در آینده به این انقلاب صدمه‌ای وارد شود، از سوی همین جناح تندرو خواهد بود. کما اینکه تا کنون هم بسیاری صدمات از ناحیه آنان به انقلاب وارد شده که بارزترین و دم‌دست‌ترین نمونه‌های قابل ذکر آن، این همه مصیبت و لطماتی است که در این هشت سال گذشته بر کشور و انقلاب وارد شده است».

  وی با اشاره به حضور مسلمانان معتقد اهل تشیع و تسنن در جای جای کشور اسلامی‌مان تصریح کرد:«آنچه که باعث پیروزی این انقلاب شد، همین مسأله ایدئولوژی و اسلام‌خواهی مردم ایران بود که موجب وحدت اقشار و گروه‌های مختلف علیه رژیم طاغوت شد. درحقیقت، مردم همواره رکن اصلی این انقلاب بوده‌اند و اعتماد این مردم به رهبری امام راحل، از دیگر دلایل مهم پیروزی انقلاب به شمار می‌‌اید».

  نماینده مردم رشت در ادوار پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی ادامه داد:«امام در هدایت و رهبری این حرکت عظیم، از یک کلمه استراتژیک که خداوند سبحان در قرآن مجید بر آن تأکید کرده است، بهره برد و آن “وحدت و انسجام” بود. خوشبختانه، ملت مسلمان ایران نیز در پاسخ به اعتماد امام خمینی، با سه شعار استراتژیک “استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی” در سراسر کشوربه حمایت از انقلاب‌شان برخاستند».

  وی به آفت‌هایی که امروز انقلاب اسلامی ما را تهدید می‌کنند اشاره کرد و گفت:«اولین آفت انقلاب این است که ما وحدت و انسجام خود را از دست بدهیم؛ حال فرقی نمی‌کند که اصلاح‌طلب باشیم یا اصولگرا. با هر نگاه و اندیشه‌ای نباید منافع ملی خود را نادیده بگیریم و منافع شخصی و باندی را بر آن ترجیح دهیم. نباید به خاطر قدرت‌طلبی و اقتدارگرایی خود، از افراد و اقشار مختلف دست برداریم و وحدت و انسجام ملی را خدشه‌دار کنیم».

  رمضان‌پور افزود:«از دیگر آفت‌هایی که انقلاب ما را تهدید می‌کند، همان بحث تک‌صدایی است که در رژیم گذشته وجود داشت. یک جریان تندرو در کشور هست که در بسیاری از دستگاه‌های مهم نفوذ کرده و مسایلی را برای کشور به وجود می‌آورد که اثرات فاجعه‌باری در پی دارد. در هشت سال گذشته شاهد اقدامات این جریان بودیم و دیدیم که این همه رهبری معظم انقلاب به آنها اعتماد کردند، اما آن‌ها از اعتماد معظم له سوء استفاده کردند و دیدیم که چه برخوردی کردند و نهایتا آن‌همه مصیبت برای کشور به بار آوردند».

  وی ادامه داد:«اگر با گذشت سی و شش سال از سقوط سلطنت نامشروع پهلوی، همچنان بخواهیم به دنبال حاکم کردن تک‌صدایی بر کشور باشیم و بگوییم که اصلاح‌طلبان و منتقدان نباشند و فقط ما باشیم، این رفتار با آرمان‌های انقلاب اسلامی ما در تضاد خواهد بود و این از آفت‌های تهدید کننده‌ی انقلاب است».

  IMG_1644رییس شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح‌طلبان استان گیلان در ادامه سخنان خویش گفت:«ما شاهد حضور دو جریان اصلی و ریشه‌دار در کشور هستیم؛ دو جریانی که خواهان حاکمیت جمهوری اسلامی، نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد بوده‌اند. امروز این دو جریان ریشه‌دار را جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌نامند و سایر گروه‌ها در زیرمجموعه‌ی این دو جریان تعریف می‌شوند. اعتدالگرایان نیز از این قاعده‌ی کلی مستثنی نیستند».

  وی تصریح کرد:«طبیعی است که اعتدالگرایان نمی‌توانند در زیرمجموعه اصولگرایان قرار بگیرند، زیرا نگاهشان نگاه اصلاح‌طلبانه است. اصلاح‌طلبان، به دنبال حفظ و رجعت دوباره به سمت ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب هستند و هرگز قصد براندازی نداشته‌اند. ما حقیقتا به حفظ و انسجام همه جریان‌های داخل نظام می‌اندیشیم و به فکر حذف هیچ گروه و اندیشه‌ای نیستیم. ما می‌خواهیم که رقیب در صحنه بماند تا بتوانیم در جهت اعتلای انقلاب و خدمت به مردم، با رقیب رقابت کنیم. اما متأسفانه دیدگاه و تز اصولگرایان غیر از این است».

  وی تأکید کرد:«اگر اصلاح‌طلبان و اصولگرایان مرتکب کاری شوند که نتیجه و خروجی‌اش، نفوذ بیگانگان بر کشور باشد، این کارها و اقدامات نیز از آفت‌های بزرگ این انقلاب خواهد بود. لذا باید در رفتارها و نتیجه‌ی اقداماتی که انجام می‌دهیم به شدت دقت نظر داشته باشیم تا مبادا آسیبی متوجه انقلاب شود».

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ششم، قانون‌گریزی را از دیگر آفت‌های انقلاب برشمرد و گفت:«قانون برنامه چهارم توسعه که توسط مجلس ششم مورد بررسی و تصویب قرار گرفته بود، با ایرادات شورای محترم نگهبان مواجه شد و به مجلس بازگشت؛ مجلس نیز مجددا بر مصوبه قبلی خود تأکید کرد و قانون برنامه چهارم توسعه برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد. در فراشد بررسی این قانون در مجمع، مجلس و سپس دولت میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دست به دست شد و در زمان ریاست دکتر حداد عادل بر مجلس هفتم، برای نخستین بار در نظام تقنینی کشور بدعتی گذاشته شد و در جایی که نظر مجمع تشخیص می‌بایست فصل‌الخطاب حل اختلاف میان شورای محترم نگهبان و مجلس شورای اسلامی باشد، کل برنامه را برای تعیین تکلیف، از مجمع تشخیص به مجلس هفتم عودت دادند؛ مجلس هم قانون را به دولت داد و دولت نهم هرآن‌چیزی که خودش می‌خواست تنظیم کرد و مجلس هفتم هم آن را تصویب کرد؛ امری نادر و بی‌سابقه که در هیچ زمانی آن‌گونه عمل نشده بود».

  وی ادامه داد:«همین مجلس هفتم، وقتی عملکرد دولت نهم را در اجرای قانون برنامه چهارم توسعه که توسط خود دولت نهم تنظیم شده بود، بررسی کرد، بر اساس سخنان دکتر حداد عادل، هفتاد و درصد قانون‌گریزی و انحراف دولت از قانون برنامه چهارم توسعه مشاهده شد. در موارد متعددی قانون‌گریزی شده بود که دیوان محاسبات آن‌ها را به مجلس گزارش کرد؛ یک بار گفتند دو میلیارد واریز نشده، یک بار گفت یازده میلیارد واریز نشده که ما معتقدیم این ارقام خیلی بالاتر از این حرف‌هاست. در مجموع، قانون‌گریزی یکی دیگر از آفاتی است که انقلاب اسلامی را تهدید می‌کند».

  عضو شورای راهبردی توسعه استان گیلان، عدم تحمل مخالف و منتقد را از دیگر آفات تهدیدکننده‌ی انقلاب دانست و گفت:«چنانچه یک موقع ببینیم که شخصی مثل آقای ظریف می‌رود و برخلاف نظر و رهنمودهای رهبر انقلاب و برخلاف منافع ملی و اصول انقلاب ما عمل می‌کند، طبیعی است که انتقاد می‌کنیم و باید هم انتقاد صورت بگیرد؛ ولی انتقاد با تخریب و تهمت زدن و فحاشی کردن تفاوت فاحشی دارد».

  وی افزود:«خب آقای ظریف چه کار باید بکند؟ قدم نزند؟ قدم زدن با نشستن و شرکت در ضیافت ناهار و شام کاری چه تفاوت فاحشی دارد؟ باید بدانیم که مناسباتی در روابط بین‌الملل وجود دارد و عرفی بر این روابط حاکم است. دیپلماسی پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های خاص خود را دارد. مشاهده می‌کنید که دولتمردان غربی، خصوصا آمریکا، در بسیاری از روابط و مناسبات خود با تبختر در برابر نمایندگان کشورهای دیگر ظاهر می‌شوند و یک پای خود را بر روی پای دیگر می‌اندازند و طرف مقابل‌شان همچنان ذلیلانه نشسته است. نظیر آن مثال معروف که امام راحل از برخورد رییس جمهور وقت آمریکا با پادشاه ذلیل ایران ذکر کرده بودند که موجب ناراحتی ایشان و بیان آن جمله تاریخی “من خجالت کشیدم” شده بود. امروز می‌بینید که آقای ظریف دستش را در جیبش قرار می‌دهد و در کنار وزیر امور خارجه آمریکا راه می‌رود. این آداب و رفتارها در عرف بین‌الملل معانی و پیام‌های روشن و خاص خودش را دارد».

  رمضان‌پور با انتقاد از سیاست‌ها و استانداردهای دوگانه‌ی برخی از اصولگرایان گفت:«این همه فجایع و جنایت‌ها بر این سرزمین رفت و شما زبان از کام برنیاوردید و سخنی نگفتید؛ آن آقا در دولت قبلی، چهل و پنج دقیقه با مقام آمریکایی قدم زد و شما یک کلمه هم حرفی نزنید؛ حال آقای ظریف که به درخواست طرف آمریکایی و برای تغییر فضای سنگین گفت و گوها، پانزده دقیقه با همتای آمریکایی خود قدم زده است، شما فریاد برآورده‌اید که وااسلاما؟! این مخالفت‌ها، تهمت‌ها و افتراها، از دیگر آفت‌هایی است که نظام و انقلاب را تهدید می‌کند».

  وی به بحث آزادی بیان اشاره کرد و گفت:«محدودکردن آزادی بیان و آزادی پس از بیان از خطرات و آفت‌های دیگری است که کشور را تهدید می‌کند. ممکن است که من در اینجا آزاد باشم و به من اجازه دهند تا سخنی را مطرح کنم، اما از اینجا که رفتم به من بگویند که چرا آن حرف را زدی و باید پاسخ بدهم که چرا فلان سخن را بیان کردم. آزادی بیان و پس از بیان از مسایل مهمی است که اگر نباشد، نظام و انقلاب با تهدید مواجه خواهند شد و ما امیدواریم که از دستاوردهای انقلاب، از جمله اصل آزادی بیان به خوبی پاسداری شود تا همه افراد و جریان‌هایی که ذیل قانون اساسی تعریف می‌شوند و در چارچوب قانون عمل می‌کنند، بتوانند آن چه را که می‌خواهند بگویند و انجام دهند».

  وی به رفتارهای دولت نهم و دهم اشاره کرد و گفت:«بر اساس قانون، مجلس اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین نهاد تضمین کننده‌ی اعمال اراده‌ی ملت است. آمدند و مجلسی را که به فرموده‌ی امام راحل(ره)، در رأس همه‌ی امور است، به پشیزی نیانگاشتند و برایش ارزش قایل نشدند و با آن مجلس برخورد کردند و گفتند که مجلس در رأس امور نیست و بعد قوانین آن مجلس را نیز عمل نمی‌کردند. از سوی دیگر نیز آمدند و با سیاست‌گزاری غلط اقتصادی، برای کشور هفتاد میلیون نفر کارمند استخدام کردند. از دیگر سو، با فرزندان و صاحبان اصلی این انقلاب برخورد کرده و آنها را روانه زندان کردند. در بخش سیاست خارجی کشور، تنش‌زایی بین‌المللی اصلی‌ترین الگوی عملی کشور شد و چه هزینه‌های گزافی که به کشور و ملت تحمیل نشد!».

  IMG_1648رمضان‌پور افزود:«این از نعمات الهی است که امروز این توفیق نصیب شده تا حرکتی انجام بگیرد و جهت انقلاب مشخص شود و در ریل اصلی خود قرار بگیرد. این از برکات وحدت و انسجام ماست؛ وعده‌ای الهی است که به برکت همدلی و اتحاد ما محقق شده است. خداوند سبحان در قرآن مجید می‌فرماید که واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا. امروز اگر از این وحدت و همدلی سخن می‌گوییم، آن را نه فقط برای اصلاح‌طلبان که برای همه گروه‌ها و جریان‌های کشور می‌خواهیم. حتی اگر اصولگرایان هم اتحاد و انسجام و همدلی داشته باشند، به نفع کشور و همه ما خواهد بود».

  رییس شورای هماهنگی ائتلاف اصلاح‌طلبان استان گیلان، در خاتمه سخنان خود در جمع اعضای مجمع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان شهرستان املش، به تبیین برنامه‌ها و اهداف شورای مشورتی پرداخت و سپس نوبت به برگزاری انتخابات اعضای شورای مرکزی این تشکل نوپای اصلاح‌طلب در شهرستان املش رسید.

  با اعلام نامزدی ده تن از حاضران، کار اخذ آرای اعضای مجمع آغاز و شمارش آرا توسط معتمدین انجام شد و در نهایت، آقایان هوشنگ نظریان، ابوالقاسم فاضل، تیمور اخوان، محمود سعیدیان، رحمت حسنی، علی‌اعظم صفری و مصطفی اسدی به عنوان هفت نفر عضو اصلی شورای مرکزی و آقایان جعفر منزوی و جمشید رمضانی به عنوان دو نفر عضو علی‌البدل این شورا در شهرستان املش انتخاب شدند.

  گفتنی است که پیش از این، مجامع عمومی شورای مشورتی اصلاح‌طلبان شهرستان‌های رضوانشهر، رودسر، فومن، سیاهکل، ماسال، لاهیجان و تالش نیز برگزار شده و اعضای این مجامع عمومی، منتخبین خود را در شورای مرکزی شهرستان‌های مربوطه، برای مدت یک سال، انتخاب کردند.

 • برچسب ها : , , , , , ,
 • 
  آخرین اخبار