:: موج نو :: | کری: اسناد توافق ایران و آژانس در دست ما نیست
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه 29 جولای 2015 | کد خبر : 782
 • افزایش فشار دلواپسان آمریکایی بر دولت اوباما

  کری: اسناد توافق ایران و آژانس در دست ما نیست

  وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع مجلس نمایندگان این کشور درباره توافق ایران گفت درصورتی که کنگره توافقنامه را با رای بالا رد کند و مانع از اعمال حق وتوی رئیس جمهور شود دیگر آمریکا نمی تواند جلوی تحریم ها را بگیرد.

  موج نو :: وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع مجلس نمایندگان این کشور درباره توافق ایران گفت درصورتی که کنگره توافقنامه را با رای بالا رد کند و مانع از اعمال حق وتوی رئیس جمهور شود دیگر آمریکا نمی تواند جلوی تحریم ها را بگیرد.

  جان کری گفت:همه ما اظهارات علنی افراد بسیاری در ایران اعم از ژنرالها یا سران را جدی می گیریم اما آنچه که مهم است چیزی است که ایران انجام می دهد نه آنچه که می گوید. ایران دو سال است از توافقی تبعیت کرده است که بسیاری از همکاران شما دراینجا آن را اشتباه تاریخی خوانده اید اما آنها از آن تبعیت کردند.

  وی در بخش دیگری اظهار داشت: یکی از تفاوت های اصولی این است که ما از سال ۱۹۷۹ میلادی تاکنون هیچ گونه تعامل یا گفتگویی با ایران داشته ایم. نبود روابط دیپلماتیک نیز یکی دیگر از تفاوت ها با دوره شوروی سابق است که ما را در وضع بسیار پیچیده ای قرار می دهد. بنابراین، شما باید بررسی کنید که در اینجا با توجه به تهدید که همان برنامه هسته ای است، دستیابی به چه چیزی میسر است.

  کری اضافه کرد: به اعتقاد من، نظر به ماهیت نظام سیاسی ایران، چالش ها در خصوص سیاست داخلی آنها، این ایده که ما می توانیم دوباره به پای میز مذاکره بازگردیم، توهمی بیش نیست؛ دست ما در اینجا باز نیست، زیرا ایران در شرایطی پای میز مذاکره آمد که حتی در خصوص تعامل با آمریکا نیز ظن و تردید بسیار وجود داشت. داخل ایران بحث های زیادی مطرح شد که آیا باید با آمریکا تعامل کنند یا نه، آیا می توان به آمریکایی ها اعتماد کرد یا خیر، آیا این ارزش ریسک کردن را دارد یا خیر؟ بسیاری از مردم ایران نیز معتقد بودند ما حسن نیت نداریم؛ حالا اگر بعد از اینکه هفت کشور (پنج بعلاوه یک و ایران) توافق را پذیرفتند و سازمان ملل نیز از آن حمایت کرده است، ما ناگهان در وین کنار بکشیم و اعلام کنیم به توافق عمل نمی کنیم، گمان کنم دستگاه اطلاعاتی نیز قاطعانه این مسئله را تأیید خواهند کرد ما قطعاً در آینده نزدیک، و به اعتقاد من، قطعاً تا زمانیکه دولت کنونی در ایران وجود دارد به پای میز مذاکره باز نخواهیم گشت.

  وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سئوال که آیا سیاست ایران این است تهران می خواهد آمریکا را نابود کند؟ گفت: من فکر نمی کنم که آنها چنین چیزی را گفته باشند.فکر می کنم که آنها مرگ بر آمریکا گفته باشند و این در شعارها بود ولی من چیزی را به طور خاص در این مورد ندیدم.

  جان کری در پاسخ به خواسته یکی از نمایندگان برای تحویل اسناد توافق ایران و آژانس گفت: ما چنین چیزی ندارم و در مالکیت ما قرار ندارد.

  وی افزود: دراین باره به ما گزارش ارائه شده است. من شخصا آن را ندیده ام. ما این انتقادات را می شنویم. گفته می شود که این توافقنامه این کار یا آن کار را نمی کند ! یا مانع از تروریسم آنها نمی شود! این توافقنامه به آنها پول می دهد! کاری که این توافقنامه قرار است انجام دهد این است که جلوی دستیابی آنها به سلاح هسته ای را بگیرد. من در این جلسه می خواهم از شما بشنوم که از من بپرسید « این توافقنامه چگونه این کار را خواهد کرد» ؟

  وزیر خارجه آمریکا افزود: من این توافق را ندیده ام اما من درجریان این توافق قرار گرفتم.

  وی تاکید کرد: ما به توافقنامه دسترسی نداریم، این توافق در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
 • 
  آخرین اخبار