:: موج نو :: | منزوی کردن محافظه کاران تندرو از اهداف اصلی حزب اتحاداست
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : پنج‌شنبه 8 اکتبر 2015 | کد خبر : 936
 • عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی:

  منزوی کردن محافظه کاران تندرو از اهداف اصلی حزب اتحاداست

  حسین نقاشی عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در گفت‌وگو با ماهنامه «همشهری ماه» درباره کیفیت نقش آفرینی اصلاح طلبان و حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در رقابت های آینده مجلس شورای اسلامی سخن گفته است. وی همچنین از محوریت رئیس دولت اصلاحات در جریان نقش آفرینی سیاسی اصلاح طلبان می گوید و رویکرد اصلاح طلبان نسبت به دولت یازدهم را رویکرد اتحاد و انتقاد می‌داند.

  آنچه در پی می‌آید متن کامل این گفت‌وگوست:

   رویکرد حزب اتحاد ملت در انتخابات آینده مجلس چگونه خواهد بود؟

  با توجه به اینکه حزب به تازگی راه اندازی شده هنوز سیاست گذاری قطعی درباره نحوه ورود به امر انتخابات تدوین نشده است. اگر چه بی شک حزب اتحاد هم همچون تمامی احزاب دیگر در امر مهم انتخابات استراتژی ها و تاکتیک هایی به فراخور شرایط سیاسی ماههای آتی خواهد داشت. انتخابات بخصوص در کشور ما موقعیتی ممتاز برای طرح دیدگاه ها و بیان راهکارهای یک حزب و جبهه سیاسی با مردم است. به طور اجمالی می توان گفت که حزب اتحاد ملت تمام تلاش خود را از طرق مختلف از جمله با تعامل و گفتگو با ارکان موثر نظام در امر انتخابات خواهد کرد تا انتخاباتی آزاد و منصفانه در پیش باشد. حزب اتحاد رقیب هیچ حزب، شخصیت و جریان سیاسی اصلاح طلبی نخواهد بود و حتی از حضور فعال چهره ها، احزاب و جریان های محافظه کاری که منافع ملی، میانه روی و اعتدال را بر می تابند، استقبال خواهد کرد؛ هر چند که چشم انداز اینکه با محافظه کاران در یک لیست واحد حضور به هم رساند، دور از انتظار است. در واقع تلاش ما محدود کردن و به حاشیه رانده شدن محافظه کاران تندرویی است که منافع گروهیشان بر منافع ملی ارجحیت دارد. نشانه چنین نیروهایی را می توان در مخالفت های بی مهارشان در جریان پرونده هسته ای یا بازگشایی فضای سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ ردیابی کرد. بنابراین مهمترین اصل فعلی برای ما در انتخابات پیش رو، این است که محافظه کاران تندرو فضای مجلس آتی را در اختیار نداشته باشند. توجه داشته باشید که افرادی چون علی لاریجانی، علی اکبر ولایتی، علی اکبر ناطق نوری و حتی مرحوم حبیب الله عسگر اولادی در اواخر عمر نسبت به رویکردهای تندروها انتقاد داشته و دارند. البته در کنار این اصل مهم بی شک کسب کرسی ها و احراز اکثریت کرسی ها می تواند در اولویت قرار داشته باشد. با این حال اصل اساسی دور کردن خطر تندروهاست.

  در صورت ورود به مجلس تعامل حزب اتحاد ملت با دیگر جریانات سیاسی به چه صورت خواهد بود؟

  درباره چگونگی تعامل با سایر احزاب و گروههای سیاسی چنانکه پیشتر گفته شد، حزب اتحاد رقیب هیچ یک از احزاب اصلاح طلب نخواهد بود و در چارچوب شورای هماهنگی و شورای مشاورین با محوریت رئیس دولت اصلاحات اقدام خواهد کرد. در رابطه با احزاب محافظه کار هم باید اشاره کنم که ما هیچ محدودیتی برای تعامل و گفتگوی هر چه بیشتر با جریان های میانه رو و عاقل جریان مقابل نداریم. خط قرمز ما فقط تندروها هستند و بس. درباره احزاب و شخصیت های اصلاح طلب محدودیتی وجود ندارد و با اینکه ممکن است با برخی از احزاب اصلاح طلب و نحوه تعامل و عملکرد آنان در فضای سیاسی کشور اختلاف نظر داشته باشیم و نوع نگاه و برداشت های آنان را نسبت به وقایع سال های گذشته نپسندیم، با این حال مسئله امروز ما فقط تندروهایی هستند که منفعت گروهی و معاندتشان با دولت روحانی بر هر اولویت دیگری از جمله منافع ملی و عزت و آبرو کشور، ترجیح می دهند.

  به نظر شما در صورت ورود به مجلس این حزب نسبت به دولت چه مواضعی را اتخاذ خواهد کرد؟

  رویکرد ما نسبت به دولت رویکرد «اتحاد و انتقاد» است. دولت هیچ وقت ادعای اصلاح طلب بودن نکرده. با این حال بخشی از مطالبات اصلاح طلبانه در حوزه های سیاسی داخلی، سیاست خارجی و فرهنگی را مورد نظر داشته است. از سوی دیگر بی شک حمایت اصلاح طلبان و تعداد زیادی از اعضای مرکزیت و بدنه حزب اتحاد در انتخابات ریاست جمهوری، از دلایل بی بدیل پیروزی وی بوده است. روحانی برای پیشبرد اهداف و برنامه های اصلاحی خود نیاز به مجلسی عاقل و کارشناس با همدلی بیشتر با دولت دارد. ادامه وضعیت و ترکیب فعلی در مجلس برنامه های رئیس جمهور در حوزه های مختلف از جمله توسعه سیاسی و فرهنگی و مبارزه با فساد با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. از این رو با توجه به رویکرد «اتحاد و انتقاد»، در صورت حضور نیروهایی از میان حزب اتحاد در مجلس آتی در هماهنگی کامل با سایر اصلاح طلبان علاوه بر حق نظارت بر عملکرد و سایر نهادهای حکومتی وقف مفاد قانون اساسی، دولت را در پیشبرد اهداف اصلاح گرایانه یاری کنیم.

  با توجه به توافق هسته ای، بازتاب برجام بر عرصه سیاست داخلی را چگونه ارزیابی می کنید؟

  فضای سیاسی کشور در ماههای آتی همچنان با مسئله پرونده هسته ای گره خورده است. اجرایی شدن مفاد برجام و چگونگی آن علاوه بر تاثیر مناسبات خارجی ایران با کشورهای منطقه و سایر کشورهای جهان تأثیرات مهمی بر فضای سیاسی داخلی خواهد داشت. به گمان من برخلاف برخی تحلیل های بد گمان که معتقدند حل مشکل با خارج، راه را بر محافظه کاران در مواجهه شدید با نیروهای اصلاح طلب در داخل هموار می کند، چنین نگاهی ندارم. گشایش روابط در خارج از مرزها مناسبات در داخل را هموارتر خواهد کرد. گرفتن مجوز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی خود یکی از نشانه های گشایش در فضای سیاسی کشور در ماههای اخیر می تواند محسوب شود. هر چند برخی از رسانه و شخصیت ها و احزاب محافظه کار تندرو نسبت به تاسیس این حزب حساسیت شدید نشان داده و می دهند، با این حال با توجه ترکیب کمیسیون ماده ۱۰ احزاب که نمایندگانی از سه قوه در آن عضو هستند می توان چنین گفت که رویکرد کلیت نظام بر گشودگی بیشتر فضای سیاسی کشور است و نباید حساب جریان افراطی- هر چند بعضاً تأثیرگذار- را به کل نظام تعمیم داد.

 • برچسب ها : ,
 • 
  آخرین اخبار