:: موج نو :: | لزوم خانه‌تکانی در دولت
امروز برابر است با
qporsesh.com
sheg.ir
sheg.ir
sheg.ir
 • تاریخ انتشار خبر : شنبه 14 مه 2016 | کد خبر : 1068
 • * علی صوفی

  لزوم خانه‌تکانی در دولت

  سید محمدرضا خاتمی خبر داد

  دولت برای رفع موانع و مشکلات اقتصادی باید به برنامه‌ریزی در زمینه خروج از رکود، کنترل و مهار تورم بپردازد که تاحدودی هم پرداخته است، با توجه به بحران اقتصادی، دولت یازدهم درصدد تدارک برنامه‌ای سازنده در راستای رفع رکود و تورم است که منشأ آن به عوامل داخلی و خارجی باز‌می‌گردد، چنانکه منشأ خارجی آن به اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران ارتباط دارد و منشأ داخلی نیز، وجود فساد به ویژه در بخش اداری مربوط است.

  باید اذعان داشت دولت به خوبی توانسته است مشکل خارجی را مهار کند اما مشکل داخلی همچنان باقی است. اکنون همت دولت باید در راستای حل مسائل و معضلات اقتصادی قرار گیرد که در این راستا نیاز است بخش‌های اقتصادی کشور هماهنگ و تقویت شوند تا دولت تدبیر و امید بتواند پاسخگوی تعهداتش درانتخابات سال ۹۲ باشد.

  نکته قابل تامل اینکه دولت وقت زیادی به مذاکرات هسته‌ای و رفع موانع خارجی اختصاص داد و با به سرانجام رسیدن برجام توانست تهدیدات و خطرات خارجی علیه کشورمان را مهار کند و اکنون فضا و شرایط آماده نیست تا بتواند از منافع برجام بهره‌برداری کند. بدون تردید باز شدن فضای بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارجی وسیع، حضور توریست‌ها و فروش نفت می‌تواند منبع درآمد خوبی برای کشورمان باشد. به عبارتی بهره‌برداری از شرایط ایجاد شده مستلزم آماده شدن فضای داخلی است و وجود فضای آماده شده، دولت را در اجرای تعهداتش یاری می‌کند. البته نباید فراموش شود که رفع موانع و مشکلات نیازمند عزم ملی است.

  نکته دیگر اینکه در درون دولت به ویژه در بخش اقتصادی نیاز به خانه تکانی جدی وجود دارد تا بخش تولید و صنعت بتواند فعالیت دوباره را آغاز کند، چرا که رکود بخش اقتصادی در تصور نمی‌گنجد. بررسی و مقایسه میزان برق مصرفی نسبت به سال گذشته سیر نزولی و کاهشی را نشان می‌دهد و این امر به معنای این است که تولید سهم اندکی از مصرف دارد.

  زمانی که تلاش و همت دولت در جهت رفع معضلات بخش خدمات و تولید قرار گیرد شاخص‌های منفی از جمله بیکاری و تولید ناخالص داخلی مرتفع می‌شوند و در چنین شرایطی گسترش صنعت گردشگری و توریستی می‌تواند عامل رونق و شکوفایی بخش خدماتی و افزایش اشتغال در کشور باشد، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که باید نقش بسزایی بخش کشاورزی و صنعت دررشد تولید ناخالص ملی و ایجاد فرصت شغلی را در نظر گرفت.

  این امیدواری وجود دارد که دولت آقای روحانی بتواند در حدود یکسال باقیمانده از عمر قانونی خود، تیم مناسبی تشکیل دهد و نباید از نظر دور داشت که این دولت باتوجه به ملاحظاتی که در تعامل با مجلس نهم داشت، مجبور بود از افراد خاص و محدود استفاده کند اما اکنون دست دولت تدبیر و امید در رابطه با مجلس دهم بازتر و فضای همکاری این دو نهاد نسبت به گذشته متفاوت شده است. اکنون دولت بهانه‌ای ندارد که از منابع انسانی غنی در بخش مدیریتی بهره نبرد یا در بخش مدیریت میانی که موفق به تغییر نشده، همچنان به وضع سابق رضایت دهد و تغییری ایجاد نکند.

  دولت نیاز دارد که مدیریت را متناسب با اهداف خود، تعیین کند و در این راستا نیاز است به میزانی در ساختار دولت تجدید نظر صورت گیرد. شجاعت تغییر کابینه در آقای روحانی دیده می‌شود اما بدنه دولت یازدهم بسیار محافظه‌کار هستند و روحیه آنها به نحوی است که در مقابل تحول و تغییر مقاومت می‌کنند. در راستای تغییر کابینه آقای روحانی و معاون اول یعنی آقای جهانگیری می‌توانند نقش بسزایی داشته باشد. این تغییر تاحدودی امیدوار‌کننده است البته قادر به حل و برطرف کردن همه مشکلات نیست اما می‌تواند امید به حل مشکلات و معضلات کمک کرده و تغییر مدنظر مردم را ایجاد کند.


   

   

  *عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایرات اسلامی

 • برچسب ها : , , , ,
 • 
  آخرین اخبار